Dziś rozpoczynamy nową serię poradników. Będą to porady ekspertów w dziedzinie urody .
Zaczynamy od porad w zakresie makijażu permanentnego. W tym zakresie doradzi nam Izabella Hodura. Z wykształcenia magister kosmetologii, z pasji – linergistka. Makijażem permanentnym zajmuje się 3 lata. Cały czas stawia na rozwój, szkoli się i udoskonala technikę pracy. Odbyła wiele szkoleń u najlepszych trenerów w Polsce. Izabella jako priorytet stawia sobie zadowolenie klienta oraz bezpieczeństwo.
Makijaż permanentny służy do estetycznej poprawy wyglądu, ma za zadanie podkreślić naturalną urodę i skorygować w miarę możliwości niedoskonałości czy asymetrię. Jeżeli jesteś zdecydowana na wykonanie makijażu – znajdź profesjonalistę w tej dziedzinie. Podstawowym kryterium jest znajomość estetyki pracy danej osoby i pewność, że Tobie podoba się taki sam styl. Jeżeli nie idziesz do konkretnego salonu z polecenia znajomej czy członka rodziny, radzę prześledzić zdjęcia prac danej osoby na portalach społecznościowych czy stronie internetowej. Nigdy nie idź w ciemno. Makijaż permanentny to zabieg z przerwaniem ciągłości naskórka, a jego usunięcie czasami nie jest takie proste, dodatkowo może okazać się bardzo czasochłonne i kosztowne.
Warto też sprawdzić kompetencje linergisty czy linergistki, gdyż branża beauty stale się rozwija, a dane metody szybko stają się nieaktualne. Przy wyborze miejsca, nie należy kierować się tylko ceną zabiegu. Ważniejsze są standardy bezpieczeństwa i higiena w trakcie wykonywanego zabiegu. Zwróć uwagę czy używane materiały są jednorazowe (otwierane przy Tobie), czy osoba wykonująca skupia się tylko na pracy czy np. odbiera przy Tobie telefon – nie oszukujmy się, zabieg mikropigmentacji wymaga ogromnego zaangażowania by wszystko finalnie wyglądało perfekcyjnie.
Makijaż wykonujemy w 2 etapach. Pierwszy to zabieg główny. Na tym spotkaniu wyznaczamy idealny kształt brwi dopasowany do anatomii twarzy, z uwzględnieniem naturalnych włosów w łuku, ponieważ wygląda to o niebo lepiej i bardziej naturalnie (czasy, gdy goliło się całe brwi i robiło w tym miejscu tatuaż na szczęście już dawno odeszły w zapomnienie). Nie bój się doboru kształtu i zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń! Jeżeli wybrałaś danego specjalistę do wykonania zabiegu, oznacza to, że mu ufasz. Rysunek wstępny jest wizualnym przedstawieniem docelowego kształtu brwi, jest wykonywany zmywalną, sterylną kredką lub pisakiem, więc na tym etapie bez skrępowania możesz uzewnętrznić wszystkie swoje obawy, opisać jakiego efektu oczekujesz, bo ułatwi to osobie wykonującej poznanie Twoich preferencji.
Jeśli masz większe wątpliwości – warto umówić się przed zabiegiem na konsultację do danej linergistki/linergisty, by porozmawiać o Twoich marzeniach oraz wspólnie ustalić plan działania. Profesjonaliści nie wykonają zabiegu, jeżeli Twoje oczekiwania są niemożliwe do zrealizowania przez rozbieżność estetyczną lub jeśli łamią podstawowe zasady tej sztuki. Na tym etapie dobieramy także kolor z uwzględnieniem rodzaju cery, by po czasie brwi lub usta wyglądały tak samo pięknie, jak bezpośrednio po zabiegu. Nie wykonuje się już brwi w kolorze czarnym, ponieważ jest to połączenie zimnych barw, które po czasie wypłukują się na grafit czy niebieski. Jeżeli chodzi o makijaż permanentny ust, linergista powinien dobrać kolor tak, by usta nie wyglądały na sine czy fioletowe, biorąc pod uwagę naturalny kolor czerwieni wargowej, oczywiście z uwzględnieniem Twoich wskazówek w kwestii wyboru odcienia pigmentu.
Kolejna część, czyli tak zwane dopigmentowanie, to zabieg, w którym dopracowujemy brwi lub usta, uzupełniamy ubytki, ewentualnie (o ile to możliwe) delikatnie przyciemniamy kolor jeśli jest taka potrzeba, aczkolwiek osobiście nigdy nie wykonuję sztucznych i przerysowanych brwi, sprawiających wrażenie niepasujących do klientki i jej osobowości, w moim odczuciu mija to się z
celem. Natomiast z kolorem ust lubię szaleć i tworzyć niepowtarzalne kolory, spersonalizowane dla każdego. Drugi zabieg wykonuję po 6-8 tygodniach od pierwszego spotkania, jednak każda linergistka czy linergista ma ustalony swój czas na dopigmentowanie. Mimo to, nie powinno się wykonywać drugiego zabiegu wcześniej, niż przed upływem miesiąca, ponieważ cykliczna odnowa naskórka trwa średnio 28 dni (a im bardziej dojrzała skóra, tym dłużej się regeneruje i goi).
Efekty zabiegu uzależnione są od wielu czynników, w tym od:
Wobec tego, nie da się w pełni zagwarantować oczekiwanych wyników zabiegu, ani, że będą one identyczne w przypadku każdego klienta. Ilość oraz efekt zabiegów jest uwarunkowany dla każdej osoby indywidualnie. Czasami skóra jest tak ‘trudna’ w pracy, że potrzebne jest trzecie spotkanie, jednak zdarza się to bardzo rzadko.
Trwałość makijażu permanentnego, przy właściwej pielęgnacji, wynosi od kilku miesięcy do kilku lat (po takim czasie mam na myśli tylko subtelny cień w miejscu pigmentacji). Należy odświeżać go w miarę potrzeby, unikając w ten sposób odbarwień na niepożądane kolory. To nie jest tatuaż, który będzie utrzymywał się w skórze przez lata bez zmian. Poprawnie wykonany zabieg powinien z czasem się rozjaśniać, by w chwili odświeżenia móc go delikatnie zmodyfikować i poprawić kształt, ponieważ zmienia się moda, trendy, ale także rysy naszej twarzy.
Podsumowując, jeżeli planujesz wykonanie makijażu permanentnego przed ślubem, najlepiej i najbezpieczniej zrobić to z większym wyprzedzeniem i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, ponieważ nigdy nie wiesz, jakie sytuacje losowe mogą się wydarzyć. Wbrew pozorom, nawet lekkie przeziębienie jest przeciwwskazaniem do zabiegu, więc już w takiej sytuacji należy przesunąć zabieg.
Polecam zaplanować wykonanie mikropigmentacji około 3-4 miesiące przed najpiękniejszym dniem w Twoim życiu. Oczywiście można wykonać to wcześniej, by w czasie bezpośrednio przed ślubem zająć się istotniejszymi sprawami lub później, jednak uważam, że odkładanie tego nie ma sensu. Podczas gojenia, brwi często się łuszczą i wyglądają nieestetycznie, na początku nie powinno się ich wcale malować, na ustach również pojawiają się suche skórki. Gojenie trwa średnio tydzień, ale to oczywiście kwestia indywidualna. Swoim klientkom doradzam wykonanie drugiego zabiegu najpóźniej 4-6 tygodni przed ślubem, by makijaż mógł się wygoić we własnym tempie i nie dokładać tym dodatkowych zmartwień Pannie Młodej. Po takim czasie wszystko wygląda pięknie i bez oporów można poprawić brwi lub usta makijażem tradycyjnym, o ile będzie taka potrzeba.